Nora je tým působící v rámci doprovázení pěstounských rodin a spadá pod Centrum sociální pomoci a služeb o. p. s., což je nezisková organizace z Hradce Králové s mnohaletou historií. Nora působí především na území Náchodska a Broumovska a to od roku 2013.
Našim rodinám se kromě služeb, jejichž rozsah určuje zákon, snažíme poskytnout i něco navíc, právě například skrze tyto zážitkové akce pro děti. A právě proto, že jsou naše pobyty nadstavbou běžných služeb, musíme na ně obstarávat finance, jak se říká, kde se dá.
Finanční prostředky budou využity na technické zabezpečení obou na letošní rok naplánovaných akcí. V první řadě bude dětem zprostředkována doprava na místa konání a zpět domů. V případě táborového pobytu se bude jednat o vlakovou dopravu s využitím běžných vlakových spojů a k dopravě dětí do středních Čech, především kvůli velké vzdálenosti až z Broumovska, bychom rádi využili soukromého autobusového dopravce, se kterým jsme již spolupracovali. Dále finance využijeme k uhrazení pronájmu táborového zázemí a ubytovacích kapacit v středočeských Paběnicích. V neposlední řadě budeme dětem po celou dobu pobytových akcí zajišťovat stravu a pitný režim. Vlastními silami budeme dětem vařit a chystat svačiny a proto finance použijeme na nákup surovin. Na akce tohoto typu také pořizujeme spotřební materiál ve formě výtvarných, sportovních či hygienických potřeb, které slouží jak k realizaci programu, tak i k zajištění bezproblémového průběhu pobytů.
Samozřejmě, že se nespoléháme pouze na finanční dary z donace.cz. O finanční podporu jsme zažádali krajský úřad Královéhradeckého kraje, dále žádáme o podporu nadační fondy i soukromé dárce. Pěstouni budou formou spoluúčasti hradit za děti účastnický poplatek. O materiální pomoc požádáme Potravinovou banku Hradec Králové a další soukromé subjekty.
Cílů projektu je více. V první řadě je to snaha ukázat dětem místa, která by běžně nenavštívily a umožnit jim prožít situace, do kterých by se nedostaly. Děti žijící v lokalitách Náchodska a Broumovska mají užší možnosti v trávení volného času. Některé naše rodiny jsou sociálně slabé a i přes podporu státu nemají takové finanční možnosti ve snaze zajistit dětem nevšední zážitky. Tyto prožitky mohou dětem do budoucna sloužit jako motivace při snaze zajistit si skrze studium a lepší zaměstnání tak dobré životní podmínky, aby mohly podobné situace zažívat častěji.
V rodinách spolu vyrůstá často více dětí a může se jednat i o kombinaci biologických dětí pěstounů a těch přijatých do péče. Společné zážitky z našich akcí mohou mezi těmito dětmi pomáhat budovat sourozenecké vztahy a tím i zlepšovat celkové fungování rodinného systému. Lepší fungování takto poskládaných rodin přispívá k harmoničtějšímu vývoji do péče přijatých dětí.
Dalším důležitým přínosem našich akcí je volný čas pro samotné pěstouny. Péče o děti v pěstounské péči je mnohdy velice náročná, kvůli především psychické zátěži, kterou si děti do nové rodiny s sebou přinášejí. Mnoho našich pěstounů jsou prarodiče dětí, o které se starají, a někteří jsou již v důchodovém věku. Taková péče o menší i pubertální děti je o to náročnější. Proto čas, kdy se jejich děti účastní našich akcí a oni si mohou odpočinout a nasbírat nové síly k tomuto těžkému životnímu údělu, je nedocenitelný.