Téma.21 touží být médiem pro svobodnou, vyváženou, moderovanou debatu, sdílení názorů i úhlů pohledu.
Na vzniku Téma.21 denně intenzivně pracujeme. Naplno pro vás otevřeme brány našeho portálu 21. 2. 2025.
Tvoříme ONLINE médium nového typu, které bude rovnocenně pracovat se všemi formami, tedy s psanou formou, audiem, fotkou i audiovizí.
Ve veřejném online prostoru, v němž dominují sociální média s chaotickými, nahodilými a zcela nemoderovanými debatami, tvoříme médium žurnalistické, tedy řemeslně profesionální, opřené o ověřená fakta a dostupná data, umožňující svobodnou, vyváženou, moderovanou debatu, sdílení názorů i úhlů pohledu. Přičemž nám nejde o vyváženost v laboratorních podmínkách, ale o vyváženost vzhledem k aktuálnímu mediálnímu kontextu. V reálném světě je veřejná debata zpravidla vychýlená a my chceme do této vychýlenosti zasahovat svou profesionální prací tak, aby se publikum mohlo i díky naší práci rozhodovat a utvářet vlastní postoje na základě co nejcelistvější informovanosti. Tvoříme médium s ambicí mít vliv na veřejnou debatu, veřejné dění.
Obsahově nám jde zejména o "hodnotovou" publicistiku. Dlouhodobé pokrývání událostí, jevů. Naší ambicí není komplexní zpravodajství, protože není smysluplné, ani možné suplovat o několik řádů robustnější média s jejich profesionálními a finančními prostředky. Chceme naopak nabízet to, co v ostatních médiích zpravidla chybí. Podle, již zmíněných, principů solutions journalism. Nebát se klást otázky, i když neznáme odpovědi.
Formálně nám jde vedle různých typů interview/komentářů/glos/fejetonů/analýz též o rozvíjení specifických žánrových forem schopných oslovit zejména svou autenticitou, což je v auditivní, psané a audiovizuální formě reportáž a dokument a ve vizuální formě fotografie respektive fotoreportáž. S tím, že žánry se neustále rozvíjejí, cross-žánrově propojují a ovlivňují.
Podstatným prvkem bude také fyzické setkávání s uživateli našeho média formou tematicky zaměřených debat, podcastových barů na velkých akcích, audiokaváren a podobně.
Pro naši práci potřebujeme kvalitní zázemí audiovizuálních studií. Ta postupně budujeme v Bratislavě, Brně a v Praze. Prostředky získané touto sbírkou využijeme na jejich vybudování, vybavení potřebnou technikou, softwarem a jejich testovací provoz.
Důležitým principem média je jeho československý rozměr, v širším smyslu znamenající, že nabízíme odlišné pohledy na podobné či stejné události a jevy, z různých úhlů pohledu, který je dán rozdílnou příslušností ke státním, jazykovým či třeba náboženským identitám. Nejde nám jen o propojení Slovenska a České republiky, chceme pracovat na vzájemném znovuobjevování.
Dalším nepominutelným principem je hodnotové a postojové ukotvení tvůrců v souladu se zásadami média vyjádřenými etickým kodexem.
Otvíráme, kde mnozí zavírají.
Myšleno ve vztahu k formě i obsahu.