V rámci úspěšného seriálu Katolické pasti vysílaného v květnu a červnu 2023 jsme otevřeli mimo jiné i téma sexuality. Ze zpětných vazeb posluchačů jsme zjistili, že mnoho věřících vnímá jako palčivé téma přirozeného plánování rodičovství (PPR) – tedy především požadavky vycházející z církevní nauky. Často se u lidí objevuje pocit, že skloubit požadavky ze strany církve v praxi běžného života je nereálné. Z tohoto rozporu pak vzniká napětí a dilemata, která nemají jasná řešení.
Jaká jsou negativa a pozitiva této metody? Proč papež Pavel VI. v encyklice Humanae Vitae rozhodl, že PPR je jediná církví akceptovatelná metoda zabránění početí? A proč nikdo z katolické církve neřeší, že tato metoda velmi znevýhodňuje ženy – jak ve velké odpovědnosti při sledování cyklu, tak v upozadění jejich vlastní sexuální touhy? A má vlastně církev zasahovat tak hluboko do interních záležitostí rodin? A pak je tu ještě jeden aspekt: všechny druhy antikoncepce – včetně metody PPR – mají přece za cíl vyhnout se nechtěnému početí. Co ale potom manželský slib, při kterém pár stvrzuje, že přijme děti od Boha ochotně? Je to porušení slibu? Nedůvěra v Boha? Anebo vědomé rozhodnutí na základě zdravého rozumu, který máme také od Boha?
Spousta žen se shoduje, že cítí velký rozpor mezi tím, jak je PPR v teorii prezentováno, a tím, jakou zkušenost měly s touto antikoncepční metodou ony samy v praxi:
"Co mi vadí u propagátorů PPR? Tvrdí, jak jim to vyhovuje, jak je ta láska mezi nimi větší, jak to hezky respektuje tělo ženy – že je projevem mužovy úcty počkat, až plodné dny skončí… Ale ptal se někdo vůbec těch žen? Opravdu se cítí líp, když v plodných dnech nemůžou mít sex? Není to přesně naopak – že právě ženě někdo určuje, kdy může a kdy ne? Toto mi přijde jako obrovská neúcta k ženám ze strany církve, jako by se to bralo tak, že pro ženy přece ten sex není zas tak důležitý, že to je spíš něco, co potřebují muži." (citováno z emailu posluchačky)
A nejde jen o fyzickou stránku. Věřící často přemýšlí i nad tím, jak jejich vlastní pohled na plánování rodičovství a antikoncepci zasahuje do jejich svědomí. Pokud se totiž neztotožňují s tím, co říká katolická církev, ptají se sami sebe, jestli tedy vůbec žijí v souladu s katolickou morálkou:
"Příběhů jako je ten náš mám kolem sebe víc – jsme rodiny a vícero malými dětmi – vyčerpaní rodiče, pracující otcové i matky v domácnosti. Většina s nulovou pomocí od širší rodiny. V tuto chvíli si další dítě opravdu nedokážeme představit. Slíbili jsme si, že přijmeme děti od Boha ochotně. Ano, přijali jsme čtyři. Ale v tuto chvíli nechci přijmout další. Do jaké míry si můžu upravovat/ohýbat církevní nařízení a říkat si, že to přece není hřích, když jsem tom přesvědčen, ale církevní nařízení to zakazuje?" (citováno z emailu posluchačky)
Seriál nabídne tři díly. Přineseme příběhy žen, které v této oblasti cítí různá zranění, ale také názory lidí, kteří jsou s touto metodou spokojeni a pomohla jim buď lépe poznat sebe sama, nebo například s přirozeným otěhotněním. Výpovědi jednotlivých žen budou doplněny o názory a stanoviska odborníků.
Spolek a projekt Bez filtru je základnou publicistické tvůrčí skupiny zaměřené na audio obsah založený na křesťanské perspektivě a komunikaci. Tvorbou navazujeme na úspěšné pořady bývalých redaktorů Radia Proglas a ve dvou podcastových pořadech vysílaných ve čtvrtky a neděle usilujeme o kompetentní publicistickou práci, kterou chceme rozvíjet společenskou, politickou a duchovní oblast našeho publika ve vzájemné propojenosti. V těchto oblastech také chceme nabízet prostor k diskusi, vzdělávání a informování. Otevíráme témata, která se společnosti každodenně dotýkají, ale v církevním prostředí se o nich mluví jen málo nebo vůbec. Chceme ale také nabízet nové úhly pohledu na oblasti, které jsou pravidelnou součástí života křesťanů.
Snažíme se o neustálé hledání autentických cest, jak být dobrým křesťanem. Zároveň také reflektujeme míru, nakolik se nauka církve a výroky jejich představitelů, co se obsahu, ale i srozumitelnosti týče, o tuto reflexi snaží či nikoliv. To s sebou často nese adresování a pojmenovávání problémů, se kterými se naši posluchači nebo my sami, jako aktivní členové katolické a evangelické církve a nejrůznějších společenství, potkáváme a přicházejí buď ze soužití s dalšími věřícími, anebo z konfrontací s klérem. Otevírání témat, kterými si navzájem – často třeba i nezamýšleně – ubližujeme, však nemá být jakési prázdné kverulování a rebelantství. Chceme se v naší církvi cítit bezpečně a dobře a zároveň přemýšlíme, jak co nejpoctivěji dosáhnout toho, aby se tradice snoubila s aktuálními potřebami lidí a výzvami dnešního světa.
Peníze budou využity na pokrytí nákladů vzniklých s produkcí seriálu. Jedná se zejména o mzdy redaktorek, zvukaře a editorky, dále pak o náklady jako cestovné, pronájem post produkčního pracoviště apod.
Projekt by měl sloužit k lepší informovanosti veřejnosti o výhodách i nevýhodách symptotermální metody, někdy také nazývané jako přirozené plánování rodičovství. Chceme zohlednit historické momenty, které tehdejší církevní představitele vedly k ustanovení této metody jako jediné církví schválené antikoncepce, ale především chceme přinést příběhy lidí, kteří s touto metodou mají různé zkušenosti, a doplnit je o pohledy/názory odborníků. V neposlední řadě také chceme otevřít diskuzi o tom, zda toto církevní nařízení o antikoncepci nepřináší věřícím více dilemat než benefitů, a zda ve světle postmoderní společnosti a environmentálních výzev není na místě tento přístup upravit.